Uwarunkowanie polityczne w Serbii

Konstytucja Republiki Serbii definiuje, że Serbia jest „państwem serbskiego narodu i wszystkich jej obywatelów, opartym na rządach prawa i sprawiedliwości społecznej, zasadach demokracji mieszkańców, praw ludzi, mniejszości, swobód i przynależności do europejskich zasad i wartości.

System polityczny Serbii jest oparty na podziale władzy na wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Władzę ustawodawczą sprawuje Zgromadzenie Narodowe – organ przedstawicielski, który składa się z 250 posłów, którzy są wybierani w bezpośrednich wyborachw systemie proporcjonalnym, głosowaniem na listach wyborczych i podziałem mandatów wyborczych proporcjonalną liczbą głosów, które zostały zdobytez list wyborczych.

Władzę wykonawczą Republiki Serbii sprawuje rząd, który składa się z 18 ministerstw, dwóch wicepremierów i premiera. Aktualną władzę sprawują trzy ministrowie, a aktualnym premierem Republiki Serbii jest Ana Brnabić.

Prezydent Republiki Serbii jest symbolem państwowej jedności i przedstawicielem państwa w kraju i na świecie. Prezydent nie odpowiada przed zgromadzeniem, lecz przed wszystkimi obywatelami, którzy wybierają go na 5 lat. Aktualnym prezydentem Republiki Serbii jest Aleksander Vučić.

Władze sądowniczą sprawuje Sąd Konstytucyjny, który liczy 15 sędziów wybieranych przez Zgromadzenie Narodowe, następnie sądy powszechne i prokuratura.

Za politykę monetarną odpowiada Bank Narodowy Serbii.

Państwowe symbole Serbii

Hymnem Serbii jest uroczysta pieśń „ Bože pravde” Jovana Đorđevića napisana do muzyki Davorina Jenki. To stary hymn Królestwa Jugosławii ze zmienionym tekstem.

Herb państwowy jest taki sam jak herb Królestwa Serbii, który jest używany od 1882 roku. Na nim przedstawiony jest dwugłowy biały orzeł z tarczą na piersi z krzyżem i czterema strzałami (lub czteroma symbolicznymi literami), a nad głową orła znajduje się korona dynastii Nemanjiciów.

Narodowa flaga Serbii jest trójkolorowa z poziomo ułożonymi kolorami – z czerwonym u góry, niebieskim pośrodku i białą u dołu.

Tłumaczył Hubert Domański

Autor: 
serbia.com
Źródło: 

serbia.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.