Wycieki wody w elektrowni jądrowej Fukushima mogą oznaczać nowe uszkodzenia

TOKIO - Poziom wody chłodzącej w dwóch reaktorach w zniszczonej elektrowni atomowej Fukushima spadł od czasu silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten obszar w ostatni weekend, wskazując na możliwe dodatkowe uszkodzenia - poinformował w piątek operator elektrowni. 

Nowe uszkodzenia mogą jeszcze bardziej skomplikować i tak już trudny proces likwidacji elektrowni, który ma potrwać dziesiątki lat. 

Rzecznik firmy Tokyo Electric Power Co., Keisuke Matsuo, powiedział, że spadek poziomu wody w reaktorach Nr 1 i 3 wskazuje na to, że istniejące uszkodzenia w ich pierwotnych komorach izolacyjnych zostały pogłębione przez sobotnie trzęsienie ziemi o sile 7,3 stopnia, pozwalając na wyciek większej ilości wody. 

Uważa się, że wyciekająca woda pozostała wewnątrz budynków reaktorów i nie ma żadnych oznak oddziaływania z zewnątrz - powiedział. 

W 2011 r. potężne trzęsienie ziemi o sile 9,1 stopnia i tsunami uszkodziły systemy chłodzenia w elektrowni Fukushima, powodując stopienie się trzech rdzeni reaktorów i opadnięcie paliwa jądrowego na dno ich zbiorników izolacyjnych. 

Matsuo powiedział, że TEPCO będzie monitorować poziom wody i temperaturę na dnie zbiorników izolacyjnych. 

Od czasu katastrofy w 2011 roku woda chłodząca stale wydostaje się z uszkodzonych zbiorników hermetyzacyjnych do piwnic budynków reaktorów. Aby uzupełnić straty, do reaktorów wpompowywano dodatkową wodę chłodzącą, aby schłodzić pozostałe w nich stopione paliwo. Ostatnie obniżenie się poziomu wody wskazuje na to, że wycieka jej więcej niż wcześniej - podała TEPCO. 

Jak podała Agencja Zarządzania Pożarami i Katastrofami, w wyniku sobotniego trzęsienia ziemi ponad 180 osób odniosło w większości niewielkie obrażenia. Trzęsienie wywołało również osunięcia ziemi, uszkodziło domy i linię szybkiej kolei, a także spowodowało rozległe zakłócenia w dostawach prądu i wody. 

TEPCO początkowo poinformowała, że w elektrowni nie było żadnych nieprawidłowości związanych z sobotnim trzęsieniem ziemi. 

Matsuo powiedział, że poziom wody chłodzącej spadł aż o 70 centymetrów w komorze głównej reaktora Nr 1 i około 30 centymetrów w Nr 3. TEPCO nie była w stanie określić żadnego spadku w Nr 2, ponieważ wskaźniki zostały wyjęte, aby przygotować się do usunięcia stopionego gruzu. 

Zwiększony wyciek może wymagać wpompowania większej ilości wody chłodzącej do reaktorów, co spowodowałoby więcej skażonej wody, która jest oczyszczana i przechowywana w ogromnych zbiornikach w elektrowni. TEPCO twierdzi, że pojemność zbiorników wynosząca 1,37 mln ton będzie pełna latem przyszłego roku. Zalecenie panelu rządowego, aby woda była stopniowo wypuszczana do morza, spotkało się z ostrym sprzeciwem lokalnych mieszkańców, i decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. 

W międzyczasie Sąd Najwyższy w Tokio pociągnął w piątek do odpowiedzialności zarówno rząd, jak i TEPCO, za katastrofę nuklearną z 2011 roku, nakazując obu firmom wypłatę około 280 milionów jenów (ok. 9 828 797 zł) odszkodowania dla ponad 40 powodów zmuszonych do ewakuacji do Chiba, w pobliżu Tokio, za utratę środków do życia i domów. 

Piątkowa decyzja odwraca wcześniejsze orzeczenie sądu okręgowego w Chibie, który wykluczył odpowiedzialność rządu. Sędzia Yukio Shirai powiedział, że rząd mógł przewidzieć ryzyko potężnego tsunami i podjąć działania po przeprowadzeniu długoterminowej oceny aktywności sejsmicznej w 2002 roku. 

Prawnicy reprezentujący powodów z zadowoleniem przyjęli decyzję i powiedzieli, że będzie ona miała wpływ na inne toczące się sprawy. 

"Sprawa ta narzuca pytanie, czy powinniśmy tolerować społeczeństwo, które przedkłada działalność gospodarczą nad życie i zdrowie ludzi", powiedział Izutaro Mangi, prawnik reprezentujący powodów. 

 

Autor: 
 Mari Yamaguchi, tłum: Magdalena Nowicka 
Dział: 

Komentarze

Wysłane przez Rmeahwearo (niezweryfikowany) w
pharmacie beauvais de garde, pharmacie ouverte tarbes parapharmacie leclerc jonzac pharmacie argenteuil cote seine, therapie cognitivo comportementale mulhouse pharmacie brest rue anatole france pharmacie bourges avenue santos dumont pharmacie de garde beauvais 60 therapie de couple luxembourg pharmacie ouverte roanne , pharmacie de garde lille pharmacie de garde levallois , https://karantina.pertanian.go.id/question2answer/index.php?qa=284337&qa_1=acheter-prozac-bon-march%C3%A9-prix-fluoxetine-20-mg-pharmacie# therapie de couple avignon pharmacie pvc argenteuil <a href=https://karantina.pertanian.go.id/question2answer/index.php?qa=284232&qa_1=acheter-pregabalin-bon-march%C3%A9-prix-pregabalin-mg-pharmacie#>Acheter Pregabalin bon marchГ©, prix Pregabalin 75 mg pharmacie</a> , pharmacie miara vasseur beauvais therapie gestalt , <a href=https://www.brawnmedical.com/Blog/how-conduct-slit-lamp-examinations?page=1630#comment-899499>community health center queen st worcester ma therapy</a> 19cde12 pharmacie bourges avenue francois mitterrand. act therapy list of values pharmacie de garde aujourd'hui marseille <a href=https://karantina.pertanian.go.id/question2answer/index.php?qa=284452&qa_1=acheter-bactrim-bon-march%C3%A9-prix-trimethoprim-960-pharmacie#>Acheter Bactrim</a> , traitement termites pharmacie rue lapparent bourges , therapies actuelles.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.