Naganne stanowisko Szwecji zostało zgłoszone do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Autor: Dimitris Vetsikas  

Dwóch szwedzkich pełnomocników prawnych wielu kobiet i dzieci z miasta Roj, leżącego w północno-wschodniej Syrii składa skargę na Szwecję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.  

„Szwecja zaniechała obowiązku dotyczącego sprowadzania szwedzkich kobiet wraz z dziećmi do ich szwedzkich domów. To poważne naruszenie praw człowieka” – piszą adwokat Percy Bratt oraz jego zastępca Joakim Lundqvist w artykule dla gazety Dagens Juridik.

  

Przedstawiciele prawni twierdzą, iż Szwecja zobowiązała się na sprowadzanie szwedzkich kobiet i dzieci do domów zgodnie z ich prawami człowieka. Rząd kurdyjski zaznaczył już wcześniej, że kraje Unii Europejskiej zobowiązują się na zapewnienie powrotu do kraju swoim obywatelom. Kraje takie jak Finlandia czy Niemcy wypełniły ten obowiązek, sprowadzając do kraju swoich obywateli w grudniu 2020 roku.  

Według dyskutantów Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Szwecja nie działa aktywanie oraz nie jest zainteresowana pomocą w sprowadzeniu kobiet z dziećmi do ich szwedzkich domów”. Reprezentanci prawni mają nadzieję, że złożona w Europejskim Trybunale Praw Człowieka skarga „sprawi, że Szwecja nie będzie w dalszym ciągu uciekać od tak poważnego zobowiązania, w którym dopuściła się do naruszenia praw człowieka”.   

Autor: 
Anna Sjögren, tłum: Marzena Mamuszka 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.