Jordan oskarża księcia Hamza o spisek mający na celu destabilizację królestwa

Fot: Konevi z Pixabay 

Były następca tronu Jordanii jest oskarżony o próbę mobilizacji przywódców plemiennych przeciwko rządowi- mówi wicepremier tego kraju. 

Ayman Safadi powiedział, że książę Hamzah bin Hussein współpracował z „obcymi podmiotami”, aby zdestabilizować państwo. Książę wcześniej udostępnił dwa filmy dla BBC twierdząc, że jest przetrzymywany w areszcie domowym. Zaprzeczył spiskowi, ale oskarżył przywódców Jordanii o korupcję i niekompetencję. Szesnaście osób, w tym były doradca króla Abdullaha i inny członek rodziny królewskiej, zostało aresztowanych w sobotę za rzekome zagrożenie dla bezpieczeństwa. W swoich filmach książę Hamzah- przyrodni brat króla dostał informację, że nie może wychodzić ani komunikować się z ludźmi. Uważa się, że posunięcie to nastąpiło po wizycie księcia u przywódców plemiennych, gdzie podobno zyskał pewne poparcie. Jego matka urodzona w Ameryce, królowa Noor, powiedziała, że ​​modli się o to co nazywała niewinnymi ofiarami „nikczemnych oszczerstw”.  

O co jest oskarżony książę? 

Odpowiadając na niedzielę, Safadi powiedział, że książę Hamzah wykorzystał nagrania wideo do zniekształcenia faktów i wzbudzenia empatii- według państwowej agencji prasowej Petra. Powiedział na konferencji prasowej, że książę utrzymywał kontakty z zagranicznymi stronami w sprawie destabilizacji kraju i był przez jakiś czas monitorowany. Książę jest oskarżany o próbę zmobilizowania „przywódców klanu” przeciwko rządowi. Ale fabuła została „zduszona w zarodku”- zacytowała wicepremier Petra. Pan Safadi następnie stwierdził, że mężczyzna powiązany z zagranicznymi służbami bezpieczeństwa zaoferował żonie księcia Hamzy, księżniczce Basmah, lot z Jordanii. Nie sprecyzował, która zagraniczna służba bezpieczeństwa była najwyraźniej zaangażowana. Pan Safadi powiedział, że urzędnicy starali się zniechęcić księcia, zamiast podjąć kroki prawne przeciwko niemu, ale książę Hamzah „potraktował tę prośbę negatywnie”. Zauważył, że dialog trwa. Potęgi regionalne, w tym Egipt, Turcja i Arabia Saudyjska, wyraziły poparcie dla króla Abdullaha w następstwie operacji. Stany Zjednoczone, które są sojusznikami Jordanii w kampanii przeciwko grupie Państwa Islamskiego (IS), określiły monarchę jako kluczowego partnera, który ma pełne poparcie. 

Co za tym stoi? 

Napięcia w rodzinie królewskiej były widoczne od jakiegoś czasu, powiedziała BBC jordańska dziennikarka Rana Sweis. „Były następca tronu jest również postrzegany jako popularny. Ma bardzo szczere podobieństwo do swojego ojca, króla Husseina, a także jest bardzo popularny wśród lokalnych plemion”- powiedziała. Jordania ma niewiele zasobów naturalnych, a jej gospodarka mocno ucierpiała na skutek pandemii Covid-19. Pochłonął również fale uchodźców z wojny domowej w sąsiedniej Syrii. Jednak aresztowania polityczne na wysokim szczeblu zdarzają się rzadko. Potężna agencja wywiadowcza tego kraju zyskała dodatkowe uprawnienia od czasu wybuchu pandemii, co spotkało się z krytyką ze strony organizacji walczących o prawa.  

Kim jest książę Hamzah? 

Najstarszy syn zmarłego króla Husseina i jego ulubionej żony królowej Noor, książę Hamzah jest absolwentem brytyjskiej Harrow School i Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst. Uczęszczał również na Uniwersytet Harvarda w USA i służył w jordańskich siłach zbrojnych. W 1999 roku został mianowany koronowanym księciem Jordanii i był ulubieńcem króla Husajna, który często publicznie opisywał go jako „rozkosz mojego oka”. Jednak był postrzegany jako zbyt młody i niedoświadczony, aby zostać nazwanym następcą w chwili śmierci króla Husajna. Zamiast tego jego starszy przyrodni brat Abdullah, wstąpił na tron ​​i odebrał Hamzie tytuł księcia koronnego w 2004 roku przekazując go własnemu synowi. Posunięcie to było postrzegane jako cios dla królowej Noor, która miała nadzieję, że jej najstarszy syn zostanie królem.  

Kto jeszcze został aresztowany? 

Inni zatrzymani w sobotę to Bassem Awadallah, były minister finansów i Sharif Hassan Bin Zaid, członek rodziny królewskiej. Pan Awadallah, ekonomista wykształcony w USA, był powiernikiem króla i wpływową siłą w reformach gospodarczych Jordanii. Obserwatorzy twierdzą, że często spotyka się z okopaną biurokracją rządową, która jest odporna na jego plany. Żaden członek sił zbrojnych nie znalazł się wśród zatrzymanych w związku z rzekomym spiskiem. 

 

Autor: 
tłum: Oliwia Starzyńska  

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.