Marwa Elselehdar: „Obwiniano mnie o zablokowanie Kanału Sueskiego”

Fot: Free-Photos z Pixabay 

W zeszłym miesiącu Marwa Elselehdar zauważyła coś dziwnego. 

Pojawiły się wieści o ogromnym kontenerowcu Ever Given, który zaklinował się w poprzek Kanału Sueskiego, zatrzymując jedną z głównych światowych tras żeglugowych. „Byłam w szoku”- mówi Marwa, pierwszy kapitan statku płci żeńskiej w Egipcie. W czasie blokady sueskiej pani Elselehdar pracowała jako pierwsza oficer dowodząca Aida IV, setki mil dalej w Aleksandrii. Statek należący do egipskiego organu ds. Bezpieczeństwa morskiego, prowadzi misje zaopatrzeniowe do latarni morskiej na Morzu Czerwonym. Służy również do szkolenia kadetów z Arabskiej Akademii Nauki, Technologii i Transportu Morskiego (AASTMT), regionalnego uniwersytetu prowadzonego przez Ligę Arabską. Plotki o roli Marwy Elselehdar w Ever Given zostały w dużej mierze pobudzone przez zrzuty ekranu z nagłówków fałszywych wiadomości- rzekomo opublikowanych przez Arab News, które mówiły, że była zaangażowana w incydent w Suezie. Sfabrykowane zdjęcie wydaje się pochodzić z autentycznej historii Arab News, opublikowanej 22 marca, która przedstawia sukces Marwy jako pierwszej kobiety-kapitana statku w Egipcie.

Zdjęcie zostało udostępnione dziesiątki razy na Twitterze i Facebooku. Kilka kont na Twitterze pod jej nazwiskiem również rozpowszechniało fałszywe twierdzenia, że ​​była związana z Ever Given. Marwa Elselehdar, lat 29, powiedziała BBC, że nie ma pojęcia kto pierwszy rozpowszechnił tę historię ani dlaczego to zrobili. „Czułam, że mogę być celem, być może dlatego, że odnoszę sukcesy kobietą w tej dziedzinie lub dlatego, że jestem Egipcjanką, ale nie jestem pewna”- powiedziała. To nie pierwszy raz, kiedy mierzy się z wyzwaniami w branży historycznie zdominowanej przez mężczyzn. Obecnie kobiety stanowią zaledwie 2% marynarzy na świecie, według Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Marwa mówi, że zawsze kochała morze i została zainspirowana do dołączenia do marynarki handlowej po tym, jak jej brat zapisał się do AASTMT. Chociaż akademia przyjmowała wówczas tylko mężczyzn, złożyła podanie i otrzymała pozwolenie na dołączenie po weryfikacji prawnej dokonanej przez ówczesnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Podczas studiów pani Elselehdar mówi, że na każdym kroku miała do czynienia z seksizmem. „Na pokładzie wszyscy byli starszymi mężczyznami o różnej mentalności, więc trudno było nie znaleźć ludzi o podobnych poglądach, z którymi można by się porozumieć”- mówi. „Trudno było przejść przez to samemu i móc go pokonać bez wpływu na moje zdrowie psychiczne”. „Ludzie w naszym społeczeństwie nadal nie akceptują idei dziewcząt pracujących na morzu z dala od swoich rodzin przez długi czas”- dodaje. „Ale kiedy robisz to co kochasz, nie musisz szukać aprobaty wszystkich”. Po ukończeniu studiów Marwa awansowała do rangi pierwszego oficera i była kapitanem Aidy IV, kiedy stał się pierwszym statkiem żeglującym po nowo rozbudowanym Kanale Sueskim w 2015 roku. arteria wodna. W 2017 roku została również uhonorowana przez Prezydenta Abdela Fattaha El-Sisiego podczas obchodów Dnia Kobiet w Egipcie.

Kiedy pojawiły się plotki o jej roli w zatoru Suezu, obawiała się, że wpłynie to na jej pracę. „Ten fałszywy artykuł był w języku angielskim, więc rozprzestrzenił się w innych krajach” - mówi Elselehdar. „Tak bardzo starałem się zaprzeczyć temu, co było w artykule, ponieważ wpłynęło to na moją reputację i wszystkie wysiłki, jakie włożyłem, aby być tam, gdzie jestem teraz”. Ale mówi, że czuje się zachęcony niektórymi odpowiedziami. „Komentarze do artykułu były bardzo negatywne i surowe, ale było wiele innych wspierających komentarzy od zwykłych ludzi i osób, z którymi pracuję”- mówi. „Postanowiłem skupić się na całym wsparciu i miłości, które otrzymuję, a mój gniew zamienił się w wdzięczność”. „Warto też wspomnieć, że stałam się jeszcze bardziej znana niż wcześniej”- dodaje. W przyszłym miesiącu Marwa Elselehdar podejdzie do końcowego egzaminu, aby uzyskać pełną rangę kapitana i ma nadzieję, że nadal będzie wzorem do naśladowania dla kobiet w branży. „Moje przesłanie dla kobiet, które chcą przebywać na morzu, to walcz o to, co kochasz i nie pozwól by wpłynęła na ciebie jakakolwiek negatywność”- mówi Marwa.  

Autor: 
tłum: Oliwia Starzyńska  

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.