Prezydent Meksyku twierdzi, że nie przyjmie szczepionki na COVID-19

Zdjęcie: The White House from Washington, DC / Wikimedia Commons

MEKSYK - W poniedziałek prezydent Meksyku powiedział, że nie zaszczepi się przeciwko wirusowi COVID-19, ponieważ jego lekarze powiedzieli mu, że nadal ma wysoki poziom przeciwciał z czasów, gdy został zarażony w styczniu.

"Mam wystarczający poziom przeciwciał i w tej chwili nie jest dla mnie konieczne, aby się zaszczepić", powiedział prezydent Andrés Manuel López Obrador. López Obrador otrzymałby szczepionkę AstraZeneca w zeszłym tygodniu, zgodnie z jego adresem w dzielnicy w centrum miasta, gdzie mieszka w apartamencie w Pałacu Narodowym. Prezydent wielokrotnie powtarzał, że poczeka na swoją kolej w kolejce do szczepionki i nie chce, aby stało się to "spektaklem".

Pod koniec marca López Obrador powiedział, że zostanie zaszczepiony, gdy ludzie powyżej 60 roku życia w centrum miasta otrzymają pierwsze szczepionki.Ale powiedział, że druga grupa lekarzy, z którymi się konsultował, powiedziała mu, że nie jest to konieczne, chociaż nie wykluczył, że otrzyma to, co dla większości starszych będzie drugą dawką w czerwcu.

Do tej pory Meksyk otrzymał 14,7 mln dawek szczepionek kilku marek i podał prawie 9 mln zastrzyków. To wciąż niewiele, biorąc pod uwagę 126-milionową populację kraju. 67-letni przywódca został skrytykowany na początku pandemii za to, że nie przedstawił powagi sytuacji. Konsekwentnie odmawiał forsowania bardziej drastycznych blokad stosowanych w innych krajach, nazywając taką taktykę "autorytarną". W kraju odnotowano ponad 204 000 potwierdzonych testami zgonów na COVID-19, choć rząd szacuje rzeczywistą liczbę ofiar na prawie 324 000.

Autor: 
tłum. Magdalena Nowicka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.