Ekspert EMA stwierdza „związek między szczepionką AstraZeneca a rzadkimi przypadkami zakrzepicy”

Dyrektor ds. szczepionek Europejskiej Agencji Leków (EMA) powiedział włoskiej gazecie „Il Messaggero”, że rzadkie przypadki krzepnięcia krwi są powiązane ze szczepionką AstraZeneca na COVID-19.

„Teraz możemy to potwierdzić: jest pewne, że istnieje związek ze szczepionką, która powoduje tę reakcję. Jednak nadal nie wiemy dlaczego (…) Podsumowując, w ciągu najbliższych kilku godzin potwierdzimy istnienie związku, ale jeszcze nie wiemy, dlaczego tak się dzieje ”- powiedział Marco Cavaleri, szef działu szczepionek w EMA.

Władze europejskie muszą oficjalnie wypowiedzieć się w tej sprawie, powiedział Cavaleri. „Staramy się mieć precyzyjne ramy tego, co się dzieje, zdefiniować syndrom wywołany szczepionką (…) Wśród osób zaszczepionych odnotowano większą liczbę przypadków zakrzepicy mózgu wśród młodych ludzi, niż się spodziewaliśmy. To będziemy musieli powiedzieć” - wyjaśnił.

Przez ostatnich kilka tygodni pojawiały się podejrzenia dotyczące możliwych poważnych, ale rzadkich skutków ubocznych wśród osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca. Były to przypadki atypowej zakrzepicy, niektóre z nich zakończyły się nawet śmiercią.

„Nieoczekiwane” przypadki zakrzepicy żył mózgowych wśród młodych ludzi

„Staramy się ustalić precyzyjnie, co się dzieje, zdefiniować syndrom wywołany szczepionką (…) Wśród osób zaszczepionych odnotowano większą liczbę przypadków zakrzepicy żył mózgowych wśród młodych ludzi, niż się spodziewaliśmy. To musimy powiedzieć.” - wyjaśnił.

Wśród osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca w ciągu ostatnich kilku tygodni pojawiły się podejrzenia dotyczące możliwych poważnych, ale rzadkich skutków ubocznych. Były to przypadki atypowej zakrzepicy, niektóre z nich zakończyły się nawet śmiercią.

W Wielkiej Brytanii odnotowano 30 przypadków i siedem zgonów z 18,1 miliona dawek podanych do 24 marca. Jednak według EMA „nie wykazano związku przyczynowego ze szczepionką”, jak wyjaśniła kilka dni temu dyrektor wykonawcza, Emer Cooke. Zdaniem agencji europejskiej, zgodnie z obecną wiedzą naukową, „nie ma dowodów na poparcie ograniczenia stosowania tej szczepionki w jakiejkolwiek populacji”.

Dla Paula Huntera, specjalisty mikrobiologii medycznej z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, z którym rozmawiała agencja AFP, „dowody wskazują raczej na szczepionkę Oxford-AstraZeneca jako przyczynę” - powiedział.

W ramach środków ostrożności kilka krajów zdecydowało się zaprzestać podawania tej szczepionki niektórym grupom wiekowym, w tym we Francji, Niemczech i Kanadzie. Dla firmy AstraZeneca korzyści płynące z brytyjsko-szwedzkiego preparatu w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych i jak zapewnili w sobotę „bezpieczeństwo pacjenta” jest ich „najwyższym priorytetem”.

EMA wyda oficjalną opinię w czwartek lub piątek

Eksperci z Europejskiej Agencji Leków spotykają się od 6 kwietnia do najbliższego piątku, aby zakończyć ocenę rzadkich przypadków krzepnięcia krwi i ich możliwego związku ze szczepionką AstraZeneca na COVID-19, której stosowanie jest sparaliżowane w niektórych krajach europejskich u osób poniżej 60 roku życia w oczekiwaniu na te wnioski.

Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC), odpowiedzialny za monitorowanie i ocenę bezpieczeństwa leków stosowanych u ludzi dopuszczonych przez EMA, bada wyniki do najbliższego piątku, dlatego oczekuje się, że przedstawi zaktualizowaną ocenę bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca na dniach.

Autor: 
Tłumaczenie: A.M.
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
18 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.