Zmiany dla rodziców od stycznia 2016

Zmiany dla rodziców od stycznia 2016

 

Rok 2016 ma być rokiem szczególnie przyjaznym rodzicom – wprowadza on wiele udogodnień dla tych, którzy planują potomstwo, jak również wprowadza wiele korzystnych zmian dla młodych rodziców, opiekujących się dziećmi. Lepsze warunki udzielania urlopów macierzyńskich, 1000 złotych dla tych, którym zasiłek nie przysługuje i 500 złotych dla wszystkich na drugie oraz kolejne dziecko. Na co jeszcze możemy liczyć w 2016? Ile w końcu tego urlopu?

Od stycznia 2016 roku obowiązuje urlop macierzyński (20 tygodnie) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). Łącznie, rodzice będą mieli 52 tygodnie na opiekę nad dzieckiem. W przypadku wieloraczków urlop może wydłużyć się nawet do 71 tygodni. Aby skorzystać z urlopu, oboje rodzice muszą być ubezpieczeni oraz zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę.

1000 złotych na dziecko wypłacane przez rok

Osoby, którym nie przysługiwał do tej pory zasiłek macierzyński, będą mogły od stycznia pobierać comiesięczne wsparcie finansowe w wysokości 1000 złotych na dziecko. W przypadku urodzenia jednego dziecka, pieniądze będzie można pobierać przez rok, a w przypadku wieloraczków – dłużej. Zasiłek będzie wypłacany rodzicom bez względu na wysokość dochodów.

To udogodnienie powstało przede wszystkim z myślą o studentach, rolnikach, bezrobotnych oraz zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło.

Uwaga: o 1000 zł mogą także ubiegać się osoby bez prawa do zasiłku, których dziecko przyszło na świat przed 1 stycznia 2016. Należy jednak pamiętać, że w momencie kiedy dziecko skończy rok, zasiłek przestanie być wypłacany.

O zasiłek ten będą mogli ubiegać się nie tylko rodzice, ale faktyczni opiekunowie dziecka oraz rodziny zastępcze.

Zasiłki niższe niż 1000 złotych zostaną podniesione

Zasiłki macierzyńskie, które są niższe od kwoty 1000 złotych zostaną podniesione przynajmniej do tej wysokości.

Dodatkowe pieniądze od gminy

Pobieranie zasiłku (1000 złotych) nie wyklucza dodatkowego pobierania innych świadczeń od gminy. Oznacza to, że gminy z własnego budżetu mogą ustalać dodatkowe świadczenia dla mieszkańców oraz samodzielnie określać zasady ich przyznawania.

Urlop macierzyński – można się nim dzielić

Rodzice mogą się podzielić między sobą urlopem macierzyńskim. Ojciec dziecka będzie mógł przejąć urlop  od matki, łącznie z pobieranym zasiłkiem. Nowością jest to, że  od stycznia 2016 roku, w przypadkach takich jak śmierć matki lub jej pobyt w szpitalu, z urlopu tego będą mogły skorzystać inne osoby z kręgu najbliższych.

Od 2016 roku urlop macierzyński będzie połączony z rodzicielskim i będzie on w sumie trwał 32 tygodnie. W przypadku urodzenia bliźniąt – 34 tygodnie, wieloraczków – odpowiednio dłużej.

Możliwość wykorzystania części urlopu w późniejszym terminie

Od stycznia 2016 roku można wykorzystać urlop jednorazowo lub w  czterech ratach. Najważniejszą zmianą jest jednak to, że rodzic będzie mógł wykorzystać aż 16 tygodni (z przysługujących mu ustawowo 32 tygodni) w późniejszym terminie. Jedyną restrykcją jest fakt, że dni te musi wykorzystać przed ukończeniem przez dziecko  szóstego roku życia. Po tym czasie, niewykorzystane dni urlopu przepadają.

Od stycznia rodzice mają aż trzy tygodnie na złożenie wniosku, czy planują wykorzystać w całości urlop rodzicielski po zakończeniu macierzyńskiego.

Więcej czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego

Ojcom w dalszym ciągu przysługuje 2-tygodniowy urlop ojcowski, zyskają oni jednak większą swobodę odnośnie jego wykorzystania. Od stycznia 2016 roku ojcowie będą mogli wykorzystać urlop w całości lub podzielić go na dwie części (tygodniowe). Mogą go wykorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, a nie jak do tej pory było - roku.

Nowa forma wykorzystania zwolnienia z pracy w związku z wychowywaniem dziecka

Rodzicom w ciągu roku kalendarzowego przysługują 2 dni, które mogą wykorzystać na opiekę nad dzieckiem. Nowością jest forma wykorzystania przysługującego im czasu. Rodzice sami decydują, czy wolą wykorzystać zwolnienie w formie dni (2 dni), czy też godzin (16 h).

Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i obowiązku przedszkolnego dla 5-latków

29 grudnia 2015 roku, Sejm zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków oraz przedszkolny dla 5-latków. Od stycznia zatem, dzieci mają obowiązek zaczynać naukę dopiero w wieku 7 lat, po rocznym wychowaniu przedszkolnym w wieku 6 lat. Warunkiem pójścia do pierwszej klasy jest odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego.

500 złotych na drugie dziecko i kolejne - od kwietnia?

W kwietniu ma wejść w życie, budząca wiele kontrowersji, ustawa o wypłacie 500 złotych na dziecko. Na chwilę obecną, ustalenia są takie, że 500 złotych będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko, niezależnie od dochodów rodziców. Aby dostać 500 złotych także na pierwsze dziecko, należy mieć dochód nieprzekraczający 800 złotych miesięcznie na członka rodziny.

 

Autor:  Anna Kopeć

Źródło: http://kobieta.onet.pl/dziecko/niemowle/zmiany-dla-rodzicow-od-stycznia-2016/knnst7

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.